
Składniki:
2 piersi z kurczaka
Pół kilo makaronu świderki pełnoziarnistego
Kilka kostek mrożonego szpinaku lub pół kilo świeżego szpinaku
1 łyżeczka czosnku granulowanego
1 łyżeczka papryki słodkiej
Pół łyżeczki papryki ostrej
1 łyżeczka oleju/oliwy
Składniki do sosu pomidorowego:
1 puszka pomidorów
1 cebula
60g koncentratu pomidorowego
2 łyżki oleju
Opcjonalnie:
Szczypta bazylii
Szczypta oregano
Składniki do sosu beszamelowego na śmietanie:
6 łyżek mąki
6 łyżek masła
1 szklanka mleka
1 jajko
100g sera żółtego
Pieprz
Sól

Sposób przygotowania:
- Makaron gotuj al dente w 4 l osolonym wrzątku (co znaczy, że makaron wrzucamy do wody w momencie osiągnięcia temperatury wrzenia wody). Gotuj go przez około 5-12 minut co jakiś czas mieszając, żeby nie przywarł do dna garnka. Później odcedź na sitku. Przepłukać zimną wodą.
- Piersi z kurczaka pokrój w kostkę wedle uznania, czy grubo czy cienko w paski, kostki. Przełóż do miseczki. Dodaj przyprawy takie jak: papryka słodka (łyżeczka), czosnek granulowany (łyżeczka), papryka ostra (pół łyżeczki), łyżeczkę oleju lub oliwy.
- Wszystko wymieszaj ze sobą najlepiej w szklance wklej do pokrojonych kostek mięsa. Wymieszaj dłońmi lub łyżką. Odstaw do lodówki na około 1 godzinę.
- Po tym czasie wyjmij mięso z lodówki. Przygotuj naczynie żaroodporne (moje było okrągłego kształtu)
- W misce wymieszaj makaron ze szpinakiem (możesz skropić sokiem z cytryny dla smaku lub kwaskiem cytrynowym, jeśli nie masz pod ręką)
- Dno naczynia natłuść masłem. Wsyp połowę makaronu ze szpinakiem.
- Rozłóż po całości połowę zamarynowanych wcześniej kawałków piersi z kurczaka.
- Zalej połową sosu pomidorowego.
- Czynność powtarzaj do momentu ostatniej warstwy z makaronem.
- Ostatnią warstwę makaronu zalej sosem beszamelowym wymieszanym razem z serem.
- Rozgrzej najpierw piekarnik do 200oC po około 10 minutach włóż zapiekankę z przykryciem do środka bez termoobiegu i zmniejsz do 180oC. Zapiekaj około 30-40 minut. Do momentu aż zobaczysz przyrumieniony ser z góry.
Przygotowanie aromatycznego sosu pomidorowego:
- Cebulę obierz ze skórki i przekrój na pół. Następnie pokrój ją w piórka. Przysmaż na rozgrzanej patelni aż uzyskasz złoty kolorek. Dodaj puszkę pomidorów i wymieszaj wszystko drewnianą łychą. Poczekaj, aż pomidorki zaczną się rozpuszczać, a Twój sos pyrkać, wtedy dosyp troszkę pieprzu i soli, oraz koncentrat pomidorowy. Wymieszaj wszystko, zmniejsz moc palnika o połowę ( bo opryska Ci kafelki 🙂 ), smaż około 3-5 minut, po czym zdejmij z palnika.
- —> Jeśli masz ochotę, dodaj do sosu bazylii i oregano, lub ziół prowansalskich, aby uwydatnić smak<—
Przygotowanie sosu beszamelowego:
- Masło stopić w rondelku do płynnej konsystencji. Wsypać mąkę i zasmażyć nie rumieniąc (dosyć szybko mieszać najlepiej trzepaczką, żeby nie przywarło do rondelka.
- Wlać mleko, dodać sól i zagotować. Po chwili wbić samo żółtko i dalej mieszać. Odstaw do schłodzenia. Wstyp do sosu starty ser żółty. Sos ten nadaje się do zapiekania potraw mięsnych, półmięsnych, ryb, jaj i warzyw.
Ciekawostki:
- Na 100 g makaronu przypada około 1 l wody i około 10 g soli (to jest pół łyżki dodane tuż przed zagotowaniem). Do wody nie dolewaj oleju ani oliwy. Makaron pokryty cienką warstwą oleju stanie się śliski, co spowoduje ześlizgiwanie się z niego sosu.
- Recepturę sosu beszamelowego opracował francuz Louis de Béchamel, nad którym pracował aż kilkanaście lat ! Dacie wiarę?! A teraz można go przygotować w zaledwie kilkanaście minut.
- Pamiętaj, że sos beszamelowy musi być gładki i bez grudek, nie zapominaj o mieszaniu go!
- Jeżeli sos wyszedł Ci za gęsty, dolej trochę mleka, co go rozrzedzi.