
Sushi – co to i ile jest rodzai?
Gdybym się zapytała kogoś z was, z czym kojarzy Ci się kuchnia japońska oczywiście padnie hasło : sushi, bo sushi to ich najsłynniejsze danie, którego boją się Europejczycy, a ja spróbowałam kilka razy i Sushi wcale nie musi kojarzyć się tylko z surowym mięsem 🙂
Sushi to nic innego tradycyjna japońska potrawa składająca się z marynowanego ryżu połączonego z innymi składnikami, takimi jak marynowane ryby, surowe lub warzywa.
Rodzaje Sushi:
Maki
Maki przygotowywane są z ryżu i różnego rodzaju dodatków (zwanych gu) zawiniętych w czarne arkusze nori. Cały rulon zostaje zwinięty za pomocą bambusowej maty a później pocięty w plastry. Maki mają grubość 2-3 cm.

Futo-Maki
Futoi – czyli gruby, tłusty. Jest to grubsza 4-6 cm wersja hoso-maki. „Nadzienie” to minimum cztery składniki począwszy od ryb i owoców morza po świeże warzywa. Jest to jeden z najbardziej popularnych rodzajów sushi.
Warstwa ryżu sushi jest umieszczana na arkuszu nori, często z octem, szczególnie do ryżu sushi. W zależności od osoby przygotowującej na ryżu sushi można posmarować odrobinę wasabi.

Nigiri
Nigiri oznacza po japońsku „ściskanie” i jest to najstarsza forma sushi. Nigiri to sushi, w której kopka ryżu jest przykryta kawałkiem ryby i wasabi. Regularnie stosuje się także omlet – japońskiego tamagoyaki lub tofu.

Ura Maki i California Ura Maki
Ura maki zawijane są odwrotnie. Ryż u góry a nori w środku. Najpierw układany jest klejący ryż, a dopiero potem prasowane nori i reszta dodatków. Jedynymi składnikami wyróżniającymi ura-maki na tle innych rodzajów sushi są posypane sezamem lub kawiorem.

California Ura Maki, która jest zwykle zwijana na lewą stronę, a zawierające ogórka , krabów lub imitacje kraba i awokado.

Kaburamaki
Kaburamaki, to inaczej uramaki dodatkowo obłożone rybą lub warzywami. Wyglądają niezwykle atrakcyjnie i smakują świetnie, bo ryba jest i wewnątrz i na zewnątrz rolki.

Ura Maki Zushi
Są to Ura Maki z pieczonym kurczakiem albo łososiem.
Temaki
Temaki to rolka sushi w kształcie stożka, wypełniona ryżem sushi i innymi smacznymi składnikami, które zamiast słodkiego wafla owinięte są w czarne płaty nori.

Sugatazushsi
Zamiast umieszczać kawałki ryby w ryżowych rolkach, całą rybę, która wcześniej namaczana była w solankowej zalewie, patroszy się, nadziewa ryżem, a następnie kroi na małe kawałki. Jest to rzadka odmiana sushi w Japonii.

Oshizushi
Oshizushi to inaczej „tłoczone sushi”, które jest wykonane z warstw różnych dodatków i ryżu sushi, które są umieszczane w foremce i prasowane razem, dzięki czemu stają się ciasno upakowanym stosem sushi. W tym artykule przyjrzymy się niektórym popularnym rodzajom oshizushi, które mogą nie być zbyt dobrze znane poza Japonią.

Gunkan Maki
Gunkan to odmiana nigiri, rodzaj „łódeczki” z ryżu, owiniętego najczęściej nori, wypełnionej rozmaitym farszem, np.: rybią ikrą czy posiekanymi rybami. Gunkan po japońsku oznacza statek wojenny. Nie są wycinane ze starannie przygotowanych rolek, ale formowane, pojedynczo z doprawionego octem ryżu.

Oyakomaki
Oyakomaki to kulki ryżu owinięte płatkiem surowej ryby wypełnionej farszem, np.: jajkiem przepiórczym bądź ikrą z łososia.

Date Maki
To owinięte maki w japoński omlet. W środku takiej rolki, oprócz ryżu znajdują się takie składniki jak: ryby, warzywa, czy owoce morza. Date to nic innego jak omlet japoński inaczej zwany tamago.

Ciekawostki:
- Nare-zushi, czyli fermentowana ryba zawinięta w moczony w occie ryż, która była inspiracją dla współczesnego sushi, powstała w okolicach rzeki Mekong, skąd rozprzestrzeniła się do China i dopiero potem do Japonii.
- Sushi należy jeść rękami.
- Ryba na sushi, która ma być spożywana na surowo, musi być najpierw zamrożona w temperaturze -20 stopni przez co najmniej 24h aby pozbyć się ewentualnych pasożytów. W Japonii, kucharze przygotowujący sushi są trenowani tak, by mięso zaatakowane pasożytem wyłapać gołym okiem.
- Nigiri, czyli plaster ryby położony na kawałek ryżu należy jeść tak, aby wkładając go do ust, rybę kłaść na języku.